JAK NA NEMOCI

 

aneb sebrané lidové rady

dle orgánů v těle

 

Říjen 2009

 

 

 
 

1.KRK

JAK NA BOLEST V KRKU

- Co 2 hodiny rozkousat a sníst stroužek česneku a pít čaj z tymiánu

- Kloktat slanou vodou

- Cumlat koření hřebíček během dne

- Obklad na krk: vyždímat plenu namočenou ve slané studené vodě, překrýt igelitem, na to suchý ručník. Nechat zabaleno 2 hodiny.

- Z lékárny je velmi účinný přípravek JOX ve spreji. Několikrát denně stříknout přímo na mandle – vzít si na pomoc zrcátko.

- OROFAR ve spreji – v lékárně

- Do 2 dl vody dát 2 lžičky soli a pár kapek TEE TREE OIL – kloktat.

- 1 tvaroh ve staniolu. Tvaroh rozmačkáme vidličkou a rozložíme rovnoměrně na kapesník v šátku, přiložíme ke krku a zavážeme. Necháme i půl dne nebo přes noc.

 

Kořeněná limonáda proti bolesti v krku
600 ml vody, 2 hřebíčky, 2 kuličky nového koření, kousek celé skořice, šťáva z celého citronu, med
Dáme vařit vodu a koření do hrnce, přikryjeme a 10 minut pomalu vaříme (ne klokotem).

Po uvaření scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z celého citronu. Pijeme co nejvíce horké.

Je to příjemná varianta léčby.

 

Mrkvový SIRUP na kašel
Do většího kastrolu dáme ½ litru čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Za občasného míchání zahustíme do sirupové konzistence, nevaříme. Bereme 1 lžičku 5x denně. Je to starodávný osvědčený recept na kašel a nemoci průdušek.

Na kašel
Vincentka, mléko, med
Převaříme mléko. Do hrnku dáme 1/3 vincentky kterou zahřejeme, ale pozor aby nepřekročila teplotu 70°C. V ní rozpustíme kávovou lžičku medu a vše dolijeme trošičku ochlazeným mlékem, taky aby mělo méně než 70°C. Pijeme ještě teplé.

 

Proti kašli
1 hrnek mléka, 1 žloutek, 1 lžička másla, 1 lžíce medu. Vše umíchat v teplém mléce a vypít.

 

Na dráždivý kašel
12 skořápek vlašských ořechů, ½ l vody
Vyloupat 12 vlašských ořechů namočíme je do ½ l vody, necháme louhovat 4 hod., potom je ½ hod. vaříme a dolíváme, aby bylo pořád ½ l vody. Pijeme slazené medem nebo cukrem 3x denně šálek. Po dvou dnech se začne odkašlávat.

 

Máslový čaj

Bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku. Nejlépe zažene tento jednoduchý recept. Uvaříme 250 ml černého čaje, přidáme polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijeme.

 

Úporný kašel
Nastrouhejte a rozetřete křen a smíchejte s medem. Užívejte ráno nalačno, hodinu po obědě a večer před spaním po čtvrtině jedné kávové lžičky.
 

Citrónové kloktadlo

Vymačkáme šťávu z jednoho středně velkého citronu a kloktáme ji. Nakonec polkneme. Opakujeme 2 až 3x denně

 

Sádlový obklad

Při bolestech v krku si připravíme jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjeme dalším plátýnkem. Dáme na krk a ovážeme teplým šátkem. Ráno je po bolesti.

 

Ztráta hlasu

Z lékárny: tablety PANTHENOL, HOMEOVOX, CALCIOVÝ SIRUP, VINCENTKA V TABLETÁCH

 

Křen s medem

Křen najemno nastrouháme a  2 lžíce křenu smícháme se lžící medu. Užívat bychom pak měli 3 x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snížíme.
Už za moment po jeho konzumaci pocítíme, že se nám "spouští rýma", snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.

 

  1. HLAVA, DUTINY

 

Čelní dutiny
Nejdříve si uvaříme středně velký brambor (musí být vařen ve slupce), připravíme si šátek tak, aby odpovídal šíři čela a dal se zavázat na něj položíme igelit a na igelit kapesník.

Pak bramboru oloupeme a lehce rozmačkáme, vložíme na kapesník v šátku a přiložíme na čelo (teplota bramboru by měla být co nejteplejší, prostě co snesete), a necháme působit

20- 25 minut.
 

  1. PRŮDUŠKY

 

Octový zábal - proti nachlazení a horečce
Vlněné ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šest lžic octa na půl litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte si je. Přes ně si natáhněte suché ponožky a jděte si lehnout. Po asi dvaceti minutách zábal vyměňte. Účinky: Ocet je tradiční a velmi účinné antiseptikum, působí silně protizánětlivě a příjemně chladivě. Stejně jako tvarohové zábaly, snižují také octové ponožky horečku. Za dvě hodiny se tělesná teplota díky zábalu sníží přibližně o jeden stupeň.

 

Onemocnění horních cest dýchacích
Při nemocech se doporučuje brát med s teplým mlékem (40 C) nebo med s citrónovou šťávou (šťáva z 1 citronu na 100 g medu), případně jeden šálek komonicového čaje s 1 polévkovou lžíci medu.

 

Med ze smrkových výhonků – na průdušky
35 dkg výhonků spaříme v 1 litru převařené vody a necháme 2 dny louhovat. Pak přecedíme a přidáme 1,35 kg cukru. Vaříme, až zhnědne a zhoustne. Výhonky se sbírají do 15. května. Hned horké to naléváme do sklenic, zavíčkujeme a otočíme víčkem dolů, necháme vychladnout. Z jedné dávky jsou dvě sklenice.

 

Medvědí mléko
Teď jeden typ pouze pro dospělé. Je výborný a velmi účinný při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejeme 200 ml mléka, přidáme panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer a ráno se cítíte jak rybička.

 

Zázvorový čaj

10g čerstvého strouhaného zázvoru, vaříme 5 minut v 1 litru vody. Poté ho přes cedník vymačkáme. Do vzniklého čaje se přidáme šťáva z jednoho citrónu či pomeranče, osladíme a pijeme horké.

 

Křen s medem

Křen najemno nastrouháme a  2 lžíce křenu smícháme se lžící medu. Užívat bychom pak měli 3 x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snížíme. Už za moment po jeho konzumaci pocítíme, že se nám "spouští rýma", snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.

 

Cibulový sirup

Nakrájíme 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjeme a necháme odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijeme do skleničky. Sirup podáváme při kašli několikrát denně po lžičkách.

 

Cibulový čaj

Do 200 ml vroucí vody dáme na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule. Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme několikrát denně.

 

PARFÉMOVANÝ OSVĚŽOVAČ VZDUCHU


Ingredience: *zavírací sklenice * růžové okvětní lístky (nesušené) * sůl
Postup: Do pěkné zavírací sklenice dávejte na střídačku vrstvy růžových lístků a soli.

Nechte asi 24 hod. a po odšroubování víčka se celá místnost provoní. Na noc zase uzavřete.
Sůl můžete třeba obarvit potravinářským barvivem.

 

  1. SRDCE

 

Posílení srdce:
Podstatou infarktu je choroba věnčitých tepen, které vyživují srdeční sval. Jsou-li zúženy, dodávají srdci méně živin a kyslíku, na němž je srdce závislé. Med způsobuje rozšíření věnčitých cév a zlepšuje koronární oběh krve. Podle sdělení řady autorů vede užívání medu (průměrně 70g denně) po delší dobu (1 až 2 měsíce) u osob s těžkým srdečním onemocněním ke zvýšení obsahu hemoglobinu, k upravení složení krve a také srdečně cévního napětí a vůbec ke zlepšení celkového stavu.
 

VÍNO NA SRDCE.                                                                                                                      Víno na srdce má skvělé účinky na všechny slabosti SRDCE i na skutečné onemocnění srdce, způsobí i citelné zlepšení při angíně pectoris. Užívá se 1, 2, 3 .... polévkové lžíce za den při píchání na srdci, ať je ovlivněno počasím nebo rozčilením i při bolestech srdce. Je skutečně výborné.

Ingredience: 1L přírodního vína, je jedno jestli bílé nebo červené, ale musí být přírodní,
10 čerstvých petrželových stonků, 1-2 lžíce vinného octa, 300g včelího medu
Postup:

 

Láhve, do nichž budeme víno dávat, nejprve omyjeme a vypláchneme trochou lihu (vodky)

 

 

zde  jsou potřebné přísady, víno na obr. je pravé mešní italské, mešní jsou dobré, jsou bez přidání cukru a přirodní, petrzelovuo nať....

 

 

do hrnce nalijeme víno

 

 

přidáme petrželovou nať

 

 

jednu nebo dvě lžíce vinného octa a vaříme na mírném ohni 10 minut

 

 

po deseti minutách vaření přidáme med (chcete-li si vino medem osladit) a povaříme další čtyři minuty

 

 

ještě za horka plníme do lahví a dobře uzavřeme. Usazenina, která se ve lahvích vytváří, neškodí a může se pit

 

 

 

  1. ŽALUDEK, STŘEVNÍ TRAKT, ŽLUČNÍK, JÁTRA

 

Žaludek a střevní trakt
Med působí jako léčebně dietetický prostředek proti řadě žaludečních a střevních nemocí, při zánětu žaludeční sliznice a vředových onemocněních.
 

Vředové onemocnění žaludku
Med způsobuje hojení vředového povrchu sliznic. výstelky žaludku. Med se užívá 1,5 hodiny před jídlem nebo 3 hodiny po jídle.
 

Onemocnění jater a žlučových cest
Med výrazně šetří játra a umožňuje jejich regeneraci. Zatímco u rafinovaného (řepného) cukru musí být celé požité množství rozštěpeno v játrech a teprve potom využito, z medu se v játrech štěpí jen malá část složitějších cukrů. Cukry jednoduché, kterých je v medu převaha, játry neprocházejí, jsou přímo ze zažívacího traktu vstřebávány do krve.
 

PRO UNAVENÁ JÁTRA

Při jakémkoli oslabení našeho organizmu jsou  nadměrně zatěžovaná naše játra. Při infekci bychom jim proto měli dopřát trochu úlevy v podobě stravy, ve které omezíme všechna tučná, příliš kořeněná a smažená jídla. A naopak přidáme více nízkotučných mléčných výrobků a mrkve.

 

Mrkvový tvaroh na játra

Nastrouháme 3 mrkve, smícháme je s 250 g nízkotučného tvarohu a naředíme 1 lžící kefíru. Dobře promícháme. Můžeme osladit nebo trochu osolit, podle chuti.


LÉČIVÝ NÁPOJ NA CHOLESTEROL PROČIŠTĚNÍ KRVE
Ingredience: 2 litry převařené vody, 20 dkg cukru, 4 citróny, 15 až 20 stroužků česneku, 20 dkg křenu,
1 větší cibule
Postup: - česnek, křen a cibuli umeleme .... dáme do 4 L skleněné láhve, přidáme převařenou vodu, cukr a na kolečka nakrájené citrony. - Louhujeme 14 dní za občasného promíchání
- Přecedíme přes gázu
- Hotový nápoj skladujte v chladničce
- Pijeme ráno a večer po jednom panáku.  také perfektně pročistí krev ..... děláme si ho tak 2x do roka.
 

  1. LEDVINY, MOČOVÉ CESTY

 

Onemocnění ledvin
med obsahuje látku zvanou flaven, která rozšiřuje ledvinové kanálky a pomáhá zbavit se tekutiny z otoků.
 

NÁPOJ PŘI ODVODNĚNÍ ORGANIZMU

Ingredience:  1 l vody, 1 PL cukru, 1 ČL soli, na špičku nože kyseliny citronové, dobarvit džusem.

Pít po doušcích. Nápoj je chutný a stravitelný, nedráždí a není těžký.

Nápoj je vhodný při průjmech a zvracení, kdy dochází k odvodnění organizmu. Lékaři doporučují jíst při této nemoci pouze mačkané ovoce, bramborovou kaši, rýži a vařenou nebo strouhanou mrkev.

 

  1. POMOC IMUNITĚ

 

Protichřipkový salát
500 g kysaného zelí, 2 mrkve, 1 větší jablko, 1 cibule, 1 lžíce strouhaného křenu, 1 zakysaná smetana
Postup: Kysané zelí a cibuli nakrájíme a mrkev s jablkem nastrouháme, přidáme strouhaný křen a zalijeme smetanou. Dobře promícháme.

 

Řepový med

Z černé řípy seřízneme špičku. Vnitřek řepy vydlabeme a do třetiny objemu nalijeme med. Necháme stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu. Lžíci směsi 5 x denně smícháme s teplým mlékem a vypijeme.

 

CITRÓNY

Během infekce je velmi důležitý přísun dostatečného množství vitaminu C. Nejlepší je, je-li podávám formou zvýšené konzumace citronu, kiwi, pomerančů a kysaného zelí.

 

Teplá citronáda

Šťávu ze 2 citronů smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou. Přidat můžeme i šťávu z jednoho pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období.

 

Citrónové rozinky

Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamin C  se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní "zobání" těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.

 

CHŘIPKA A PROCHLADNUTÍ
Ingredience: 10 citronů, 15 stroužků česneku a 500 g medu.
Citróny odšťavíme, česnek protlačíme - dáme do mixéru a postupně přiléváme během šlehání med. Směsí naplníme pohárky - uzavřeme a během dvou dnů necháme za občasného promíchání odstát. Preventivní užíváme nalačno každé ráno za 1 PL (polévkovou lžíci).
Je to vyzkoušené, vůbec nemáte v ústech pachuť po česneku.

 

  1. KŮŽE, VLASY

 

Léčení ran - Med je účinná mast na rány, pomáhá odlučovat odumřelé části tkání a ránu vyživuje.
 

Na bradavice
Malinký kousek cibule náplastí přilepíme na bradavici, nejlépe přes noc. Vydržet, opakovat postup cca týden, pak se sama odloupne. Funguje bezvadně.
 

Na bradavice

Česnek nakrájíme na plátky a zalijeme octem. Necháme 7 dní v uzavřené lahvičce. Potom přikládáme každý večer na bradavici. Zabalíme, aby z bradavice česnek nespadl.

 

PROTI LUPŮM VE VLASECH

Levná alternativa drahých šampónů – odlít trochu šampónu a nechat v něm rozpustit pár tablet acylpyrinu.

 

 

PLEŤOVÉ MASKY


JAHODOVÁ
na mastnou pleť:
2 lžíce ovesných vloček, 3 zralé jahody, 1 lžička smetany.                                                                                 Vločky rozmixujeme, přidáme jahody a smetanu a dobře promícháme. Masku necháme působit 10 min. pak omyjeme studenou vodou. Jahody-čistí a oživují všechny typy pleti.majú stahující účinky, zklidňuje podrážděnou pleť. Obsahují vitamín C, který chrání před volnými radikály, tedy i před stárnutím.
 

BANÁNOVÁ
na suchou pleť:
1 žloutek, 2 lžičky mandlového oleje, 1 zralý banán
všechny přísady rozmixujeme, naneseme na pleť a necháme působit 10 min. Smyjeme studenou vodou.
Banán má uklidňující účinky, intenzivně vyživuje a hydratuje vysušenou pokožku.je bohatý na draslík, který udržuje vodu uvnitř buněk, hořčík a mangan.

OKURKOVÁ
na mastnou pleť:
1 salátová okurka, 1 lžíce tvarohu, odebereme 2 lžíce a smícháme je s tvarohem. Naneseme na tvar a necháme působit 15 min. masku smyjeme vlažnou vodou.
Okurky-obsahují až 95% vody, draslík, železo a hořčík, hodně křemík a fluoru. zpomalují stárnutí pokožky a dodává jí pružnost a mají stahující účinek.
 

AVOKÁDOVÁ
na suchuu a zralou pleť:
dužina s 1 zralé avokádo, 1 lžička medu, 1 lžička citronové šťávy, 1 lžička bílého jogurtu
přísady rozmícháme na kašičku a vložíme na půl hodiny do chladničky. naneseme na tvář a krk a necháme působit 10 min. Smyjeme studenou vodou. Avokádo-vynikající na výživu a regeneraci unavené nebo zralé pleti - obsahuje olej obohacený na vit. E a mastné kyseliny-výborný hydratační prostředek
 

JABLEČNÁ
na mastnou pleť:
1 zralé jablko, 1 bílek
bílek vyšleháme na pěnu a smícháme s nastrouhaným jablkem. Necháme působit 10 min a smyjeme studenou vodou. Jablko-obsahuje hodně vody, vlákniny. působí omlazující díky vitamínům a stopovým prvkem-zejména draslíku
 

HROZNOVÁ
na ochablou pleť:
10 bobulí hroznů, 1 lžíce olivového oleje
Dužinu s hroznů smícháme s olejom. Kašičku naneseme na tvář a krk. Po 10 min smyjeme studenou vodou.
Hrozny-regenerují vrchní část pokožky, oživuje zánětlivé procesy. Obsahuje hodně minerálních látek, vlákninu a vitamíny C, E, B, které pleť rozjasňují a zpomalují proces stárnutí
 

  1. ZÁDA, KLOUBY

 

Lék na bolest kloubů a zad
10 kaštanů, 1 francovka. Kaštany nakrájíme na plátky a dáme do sklenice, zalijeme francovkou. Po 3 týdny mažeme na bolestivá místa. 

 

  1. NERVY

 

Nervový systém - Není lepšího neškodného prostředku pro spaní než sklenice vody s medem.

 

  1. SPECIALITA – BOJ PROTI RAKOVINĚ

 

JEDLÁ SODA A JAVOROVÝ SIRUP PROTI RAKOVINĚ

Recept zveřejnil neuropat dr. Murphy, který tvrdí, že mu ještě na rakovinu nezemřel žádný pacient.

Neuropat dr. Murphy uvádí:

Recept vypadá jednoduše, ale má vědecké vysvětlení. Jako prevence rakoviny se užívá jedna lžička denně. Doporučil jsem to jednomu svému klientovi s bolestmi břicha, kde měl už metastázy. Bolesti do tří dnů přešly a cítí se dobře. Principem působení tohoto receptuře, že rakovinné buňky nesnášejí zásadité prostředí, které je člověku přirozené (zdravý člověk má pH 7,3 - 7,5 ). Rakovina se rozvijí jen v kyselém organismu (pod pH 6). Soda je zásada a s pomocí cukru (rakovinové buňky konzumují 18x více cukru než zdravé) pronikne přímo do buněk. I další alternativní onkologové v Evropě už léčí efektivně rakovinu s pomocí jedlé sody.

Ingredience: Javorový sirup, jedlá soda

3 díly javorového sirupu a jeden díl jedlé sody ( soda bicarbona ) smísit ( např. 15 lžiček sirupu a pět lžiček sody) a promíchat, dát poté v kastrůlku na sporák, zahřívat 5 minut nepříliš silně, dokud směs poněkud nezahoustne. Na počátku může být užíváno častěji, např.3x denně jedna čajová lžička. Jinak stačí brát 1 čajovou lžičku 1x denně, dlouhodobě. Může být rozpuštěna ve vodě, čaji, nebo třeba namazána na chléb. Javorový sirup může být případně dočasně nahrazen medem.

Obecně platí: nejíst jinak žádný cukr v nápojích ani v pokrmech, s výjimkou trošky ovoce.

 

 

                                        OČISTA OD SOLÍ POMOCÍ BOBKOVÉHO LISTU

Podstata bobkového listu je horká a suchá. Má schopnost rozpouštět a drobit. Rozpouští kamínky a pomáhá při všech nemocech močového měchýře. Pomáhá při trombose jater a rozpouští zatvrdliny sleziny. Rozhání otoky. Pro nejrůznější jedy působí jako protijed. Pomáhá při bolestech v kostech, kříži a při bolestech sedacího nervu.

Pro naše účely připravujeme odvar bobkového listu následujícím způsobem:
5 g bobkového listu dáme do 300 ml vody a po dobu pěti minut vaříme a pak necháme odstát v termosce. Odvar slijeme a v průběhu dne malými doušky pijeme. Nesmí se vypít celé množství najednou, protože by mohlo dojít ke zhoršení potíží. Celou tuto proceduru opakujeme tři dny po sobě. Po týdnu ji pak můžeme zopakovat.

Nedivte se, jestliže se objeví vylučování růžově zabarvené moči, k němuž může docházet i každé půl hodiny. Jde o to, že se soli začnou tak rychle rozpouštět, že močový měchýř dráždí. Přesvědčit se o tom, že se soli skutečně dobře rozpouštějí, je možné za jeden až dva týdny. Jestliže jste měli nepohyblivé nebo bolestivé klouby nebo jste trpěli bolestmi závislými na počasí, pak se přesvědčíte, že bolesti mizí a pohyblivost se zlepšuje.

Natalie Nikolajevna, 47 let, Moskva: Kúru s bobkovým listem jsem si udělala pětkrát a osteochondróza krční páteře prakticky zmizela.

 

Bobkový list podporuje trávení. Vavřínové esence a masti se používají k vnějšímu léčení revmatismu a odpuzování hmyzu (odpuzuje škůdce mouky). Olej se používá při podvrtnutích a pohmožděninách. Ve formě čaje snižuje cukr v krvi u diabetiků, pomáhá při dně. Obsahuje silice, glykosidy, alkaloidy, hořčiny, tříslovina a další.

Hořčiny z bobkového listu povzbuzují tvorbu žluči, což je důležité u jater, poškozených dlouhodobým užíváním chemických léčiv.

 

Vysvětlení lékaře: Osteochondróza je degenerace meziobratlové ploténky, která podmiňuje druhotné změny na krycích plochách sousedících obratlů (tyto změny se nazývají také Modica I, II nebo III, hlavně při MRI zobrazování). Těžká osteochondróza vede k bolestivosti a snížení hybnosti páteře v daném úseku, mohou se přidružit také postihy vystupujících kořenů míšních nervů v příslušném segmentu páteře a na světě je hotová neurologicko-ortopedicko-radiologická diagnóza. Přitom na marodku to není, i když máte bolesti. Dlouhodobé užívání léků tlumících bolest vede k poruchám vnitřních orgánů a jiným problémům.

 

CHILLI  A  INFARKT

Věděli jste, že je možné skutečně zastavit  průběh infarktu s pomocí prostého a přitom překvapivě účinného koření Chilli (též kayenská paprička nebo-li capsicumannuum)? Je to skutečně tak. Chilli opravdu dokáže zastavit nástup infarktu už za pouhých 60 vteřin!

Jak použít chilli k rychlému zastavení   infarktu?

Proslulí léčitelé, jako jsou Dr. John Christopher, N.D. nebo Dr. Richard Schulze, N.D., pějí na chilli samou chválu. První z nich o něm dokonce  prohlašoval toto: "Za 35 let mé praxe práce s lidmi a při svém vyučování  jsem neztratil ani jediného pacienta s infarktem, který v době mého příchodu  ještě dýchal. V tom případě jsem vždy naordinoval šálek "chilli-čaje" (lžička chilli zalitá horkou vodou) a během několika minut byli   takoví pacienti schopni vstát a pohybovat se."

Přitom je potřeba zdůraznit, že tito lidé a mnoho jim podobných léčitelů   popisovali svou osobní zkušenost a nešlo o žádné spekulace, co se týká této  účinné rostliny.

Jak se tedy má používat koření chilli podle těch, kteří s ním mají vlastní   zkušenosti?

Prvním předpokladem je účinnost koření - za minimální bývá považován   obsah 90 000 H.U. (heat units). Při této vydatnosti a v případech, kdy je   postižený člověk stále při vědomí, se doporučuje rozmíchat 1 čajovou lžičku   prášku chilli ve sklenici s horkou vodou (což bývá označováno také jako"cayenne tea" - kayenský čaj) a pak ji podat postiženému k vypití.

V případech, kdy postižený ztratil vědomí, bývá doporučováno použít chilli-tinkturu nebo extrakt - opět nejméně 90 000 H.U. a aplikovat je pod jazyk. Jak poznamenal Dr. Christopher, za 35 let jeho praxe mu takto nezemřel   žádný člověk s infarktem, který ještě dýchal při jeho příchodu. Tento úspěch   přičítá právě obezřetnému použití chilli.
 


Další způsoby použití chilli

Jedním z nejefektivnějších způsobů použití chilli je v podobě katalyzátoru v  kombinaci s dalšími bylinnými přípravky. Základním pravidlem přitom je, že jej lze využít jako přídavek u téměř všech bylinných kombinací s výjimkou těch, které mají působit na nervy. Díky svému stimulujícímu účinku na tělo urychluje  chilli cirkulaci a tím vyvolává zlepšení trávení a vstřebávání. Takto dokáže  zlepšovat nebo navyšovat účinnost prakticky jakéhokoli bylinného přípravku.

Za tímto účelem se často používá v prostředcích na artritidu, na ženské potíže, infekce, srdeční problémy a potíže s krevním oběhem, u projímadel, diuretik  (tj.močopudné přípravky), u vředů nebo problémů se štítnou žlázou atd.

Chilli z pohledu výživových hodnot

V chilli bývá obsaženo nejméně 25 různých nutrientů! Obsahuje minerály jako je zinek, selen, vápník či hořčík. Také jsou v něm vitamíny A a C. Navíc v něm jsou jak "syrová vláknina" tak i "dietová vláknina" a karbohydráty. Chilli určitě může být označováno za boží  "nitro-glycerin",   pokud jde o infarkty. Je tedy nemoudré opouštět domov bez něj.