Senátor: Zničí-li Rom dům a neopraví ho, měl by jít sedět
11.05.2013
V České republice panuje "pozitivní diskriminace", tvrdí senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Tvrdí, že kvůli obavám ze zahraniční kritiky české soudy neměří pachatelům trestných činů stejně podle barvy pleti. Doubravovi se nelíbí ani to, jak si mnozí Romové ze sociálních dávek žijí nad poměry. "Stačilo by přitom, kdyby zákony platily stejně pro každého," říká.
Uplynuly tři roky od brutálního útoku romských mladíků na dvanáctiletého chlapce v Krupce na Teplicku a váš komentář k celé věci je stále na internetu velmi živý. Nedávno ho zveřejnil server Ostrava-online. Píšete, že v Česku vládne "pozitivní diskriminace"; nelíbilo se vám, že vrchní soud zmírnil jednomu z pachatelů trest o polovinu. Stále si to myslíte?
Dostal jsem na kvůli tomu textu řadu e-mailů, i ze zahraničí. Šlo o rozhodnutí soudu, předpokládejme, že nestranné. Já svůj komentář psal v době, kdy byla také velmi živá kauza s rasově motivovaným žhářským útokem ve Vítkově, kde došlo k popálení malé Natálky. Ti gauneři plným právem dostali plný trest za rasově motivovaný čin. Ale tady ten případ byl podle mě stejný, vidím v něm také rasový podtext. Proto se mi nelíbilo, když soud pachateli snížil trest na směšnou polovinu, z deseti na pět let.
A nyní, po několika letech od verdiktu, trvá podle vás v České republice "pozitivní diskriminace"?
Myslím si, že ano. Nejde jen o romskou komunitu. Domnívám se, že menšinám se měří jiným metrem. Píšu o tom ve spoustě článků. Přitom by stačilo, kdyby zákony platily pro všechny stejně. Celá řada věcí by se pak dala řešit jinak.
Podléháme tlaku ze zahraničí, jež často kritizuje Česko za přístup k menšinám?
Ano. Víte, třeba kritika Spojených států je vůbec pikantní. Kritizuje nás někdo, kdo vyvraždil původní obyvatelstvo. Teď nás kritizují za nevhodný přístup k romské komunitě. Netvrdím, že všichni jsou stejní. Nevím, odkud jste, tak nevím, jaké máte zkušenosti.
Jsem z Prahy.
Víte, ono se říká, že kdyby se cikáni nastěhovali zpátky do Prahy, tak by se věc řešila.
Třeba v Ostravě se řeší hodně bydlení. Romové tam zničí barák, totálně ho vybydlí. Rozřežou i trámy na střechách. A pak křičí, že mají špatné bydlení a že chtějí nové. V Ústí se to tak také stalo. Přestěhovali je tedy do ubytovny. Po půl roce je tak vybydlená, že bude potřebovat milionové opravy. To je to, co mi vadí a s čím se nechci smířit. A doufám, že se s tím nesmíří ani nikdo další.
Jak byste problematiku těch takzvaných nepřizpůsobivých řešil?
Jestli zničí byt, tak ať ho opraví. Když ho neopraví, tak ať ví, že půjde do kriminálu, dokud neodpracuje náklady na opravu. Ať nedostávají sociální dávky jen tak, ať je dostávají za práci. Kdyby měli zametat stokrát zametený chodník, ať ho zametají dál. Peníze ať dostávají za práci. Kdysi to bývalo tak, že se rodičům nevyplácely přídavky na děti, pokud měly ve škole určitý počet neomluvených hodin. Proč by to mělo vadit dneska?
Ale v Česku je vysoká nezaměstnanost. Jak chcete firmy donutit, aby tyto lidi zaměstnaly?
Jestliže mluvím o zametání chodníku, tak v tom by měly velkou roli obce. Přece můžou rozhodnout o tom, jak budou udržovat komunikace. Podívejte se, v jakém stavu jsou třeba chodníky po zimě. Starosta Dubí veřejně řekl, že jedné rodině měsíčně vyplácí na dávkách 92 tisíc korun. Já šel se svou asistentkou v Ústí kolem magistrátu, tam stály dvě Romky jak z módního magazínu a jedna si stěžuje druhé, že jí zkrátily dávky a dostala jen 40 tisíc. Na vlastní uši jsem to slyšel. Kdo z ostatních takové peníze má?
Jste senátor, máte zákonodárnou moc. Budete chtít tedy tenhle problém nějak vyřešit?
Snažím se dát dohromady skupinu senátorů, která by se řešení pokusila najít. Je to problém, protože když se zveřejnil můj starý komentář k útoku v Krupce, tak za mnou lidé chodili a říkali mi, jak jsem odvážný, že si to dovolím říct a nebojím se, že mě zmlátí. No, nebojím. Kdybych se bál, tak bych to nemohl udělat. Řekněte mi, jestli je možné k tomu mlčet. Jestli se máme pořád bát, co nám řekne Brusel. To já odmítám.
Přišly vám výhrůžky?
Asi jenom dvě nebo tři. Přišel i požadavek do Senátu, aby se mým činem zabýval mandátní a imunitní výbor, protože jsem prý rasista. Ale zastal se mě další kolega.
A jste rasista?
Samozřejmě že ne. Nikdy jsem neřekl, že jsou všichni Romové jsou stejní. Mám mezi nimi přátele, kteří se živí prací. V romské komunitě však bohužel panuje jeden velký problém, a to je nízká vzdělanost. Každý, kdo dosáhne trochu vyššího vzdělání, se okamžitě z komunity vyčleňuje pryč. Ale my bychom potřebovali, aby v komunitě zůstali a pomohli ostatním tím, že jim ukážou, že vzdělání je základ úspěchu.