Angažmá ve zdravotnictví vydělalo Agelu půl miliardy
Finanční skupina Agel hospodařila v minulém roce s hrubým ziskem 622 milionů korun. Zatímco Třineckým železárnám, které Tomáš Chrenek spoluvlastník , se příjmy rapidně snižují, oblast zdravotnictví je pro Chrenka mnohem perspektivnější.
Skupina Agel je největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. Provozuje patnáct lůžkových zařízení , sedm poliklinik. Ročně vyšetří 3,5 milionu lidí a zaměstnává přes 9200 lidí. Agel ovládl kromě jedenácti nemocnic také desítky ordinací lékařů , síť lékáren a vlastní firmu , která dodává zdravotnický materiál. Chrenkova finanční skupina si tak udržuje kontrolu prakticky nad celým tokem peněz ve zdravotnictví.
Čím si Agel vysvětluje , že dokáže generovat zisky právě ve zdravotnictví, když je celý tento resort v hluboké hospodářské krizi ? To je celá řada důvodů. Sledování trendů ve zdravotnictví , jednání ze zdravotními pojišťovnami , efektivita zařízení jednotlivých nemocnic , úspory z rozsahu. Toto téma by bylo spíše na rozhovor s generálním ředitelem naší společnosti ,odpověděla mluvčí společnosti Hana Szotkowská a dodala : Chtěla bych , ale upozornit na dvě důležité věci .Zaprvé, zisk 622 milionů
Je před zdaněním . Zadruhé je potřeba zmínit mohutné investice společnosti Agel. Do modernizaci nemocnic a provozu dalších zdravotnických zařízení jsme investovali 650 milionů, doplnila , mluvčí společnosti. Klíč k úspěchu ? Na nic si nestěžovat a jednat. O skvělých ekonomických výsledcích společnosti. Agel přinesly minulý týden článek Hospodářské noviny. Chrenkův model snese srovnání se státem – a právě v tom je cenný. Ve chvíli, kdy krajské či fakultní nemocnice hrozí krachem a lékaři spolu s opozicí napadají rozdělování peněz u Ústavního soudu , privátní vlastník ukazuje , že péči lze organizovat i jinak píší H: Základ je , že nikdy nemůžete čekat , co Vám kdo nabídne. Naší ředitelé vyjednávají o tom , kolik lidí ošetří a kolik za to dostanou téměř každý týden, přibližuje strategii skupiny šéf Filip Horák.
Finanční skupinu Agel pochválil pro HN také Aleš Zbožínek ,ředitel krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny v Ostravě. Jsou to manažeř ,kteří si na nic nestěžují , na všechno mají analýzy a chtějí , aby to bylo win – win. Propojení s pojišťovnou v souvislosti s rostoucím vlivem Chrenkova impéria se mluví také o propojení skupiny s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou . Agel i po jišťovna tvrdí , že jde o dvě nezávislé organizace. Ve skutečnosti má Agel k České průmyslové pojišťovně velmi specifický vztah. ČPZP vznikla spojením Zdravotní pojišťovny Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka s Českou národní pojišťovnou . Současný generální ředitel ČPZP Petr Vaněk odešel do pojišťovny přímo z Agelu , kde působil jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti Agel .
Ve správní radě pojišťovny mají silný vliv lidé spojeni se společnosti Tomáše Chrenka. Loni došlo k výraznému posílení ČPZP , když převzala pojišťovnu Metal - Aliance. V souvislosti se zveřejněním hospodářských výsledků finanční skupiny Agel požádala redakce MT o komentář doc. MUDr. Roma Šmuclera , který ve zdravotnictví také úspěšně podniká , a stínového ministra zdravotnictví prof. MUDr. Jana Žaloudika . Šmucler : Duopol VZP – Agel je nebezpečný . Tak hlavně je to ukázka toho , že medicína je druhem byznysu . Tedy pokud se organizuje efektivně , má i efektivní výsledky .Age je v pozici lokálního oligopolu. Poučením i řešením by bylo vytvoření trhu několika podobně velkých subjektů privatizací s nutnosti regulace jako u všech oligopolů ((nezávislé pojišťovny nejlépe – úřad jen v nejhorším případě ). To vyřeší hned několik problémů najednou - financování nemocnic ,korupci ,šedou ekonomi ku atd. Agel se umí dokonale pohybovat v našem zdravotním byznysu se vším, co k tomu patří. Za to nemůže Agel , ale stát . Principem pojišťovnického systému je kontrola poskytovatelů péče pojišťovnami ve jmému pacienta . Pokud je jeden subjekt poskytovatelem služeb , pojišťovnou a někde zaměstnavatelem , má pacient poměrně těžkou úlohu . Za tím to není tak vidět , neboť státní nemocnice jsou také stát ve státě , kde není lehké se něčeho dovolat. Leč pacienti potřebují mít pojišťovnu na své straně , neboť se na mnoze v problematice vůbec neorientují. Pojišťovnický systém má smysl , pokud je v něm konkurence nabídek pojišťoven. To u nás bezmála chybí . Pokud se pojišťovny shluknou do dvou bloků - státní vedený státní VZP a proti němu zaměstnanecké vedené Agelem - , mají nezávislí hráči smůlu . Musejí přistoupit na vlastně jakékoli podmínky . Jednu chvíli to vypadalo na tři bloky - třetím byla OZP. Pro stabilitu je jejich ale potřeba více a musejí mít rozdílné zdravotně pojistné plány vycházející z potřeb specifických pojištěnců. Nebo si přestaňte hrát na pojišťovny a udělejme národní zdravotní systém s tím, že stát vysoutěží poskytovatele především podle ceny . Osobně jsem pro funkční pojišťovnický systém.
Pozn : A přitom Zastupitelstvo MS kraje nyní schválilo dotaci 75 milionů Agelu pro nemocnici v Novém Jičíně ,kterou má Agel v pronájmu.