Domácí chléb

 

Zapečený bochník chleba - zkus to !!!
RECEPT:
Bochník chleba rozkrájíte na čtverečky (tak, aby spodní část chleba zůstala vcelku), pak do mezer mezi čtverečky vložíte kousky sýru, šunky, anglické slaniny (nebo na co máte chuť), potřete máslem smíchaným s bylinkami nebo kořením dle vlastní chuti + česnekem, zabalíte do alobalu potřeného máslem (nebo olejem, prostě aby se chlebík nepřipekl) a při 180 stupních pečete 25 min., pak alobal otevřete a dozlatova ještě dopečete.

 

 

 

 

Domácí chléb

5 hrnků hladké mouky
3 lžíce mléka
1 kostka droždí
2 hrnky vody
pepř
sůl
kmín
ocet


Příprava


Do misky smícháme mouku, kmín, cukr, vodu, droždí a mléko a vše dobře promícháme. Poté necháme hodinu vykynout.
 

Po vykynutí dáme těsto do moukou vysypané formy a necháme ještě zhruba půl hodiny "odpočinout". Poté potřeme octovou vodou, dáme do trouby a pečeme zhruba 5 minut na teplotu 200°C a pak 45 minut na 170°C.

 

 

Pečivo


 

Více zde

Domácí housky

 4 hrnky hladké mouky
2 hrnky mléka
3 tři lžíce másla
1 kostka droždí

vejce
sůl
cukr

 

 

Příprava


Jako první si připravíme kvásek. A to tím, že smícháme mléko, cukr a droždí. Kvásek poté vylijeme do misky s osolenou moukou a máslem. Vše dobře propracujeme.


Z těsta pak hned zapleteme housky, položíme je na plech a necháme je 45 minut kynout. Než je dáme do trouby, tak je potřeme žloutkem a pak pečeme 20 minut na 220°C.


 

 


  1.  Kvásek z těsta
20 g pšeničné nebo žitné mouky celozrnné, nebo  směs v poměru 1:1, voda, 5 g droždí.
Z celozrnné mouky a vody uhněteme těsto podobné chlebovému. Utvoříme bochníček, který na povrchu pomoučníme, zakryjeme utěrkou a necháme den dva při pokojové teplotě. Je-li poté bochníček na povrchu popraskaný, nastaly v něm již kvasné pochody. Pokud tomu tak není, bochníček znovu promísíme a necháme v teple ještě den dva odpočívat. Pokud povrch bochníčku ještě dostatečně nepopraskal, přidáme k těstu 5 g (v žádném případě ne více)  droždí, promísíme a tento kvásek použijeme k přípravě chleba. Docílíme tak toho, že v chlebu nebudou výlučně umělé vyšlechtěné kvasinky. Pokud měl kváskový bochníček popraskaný povrch, pak droždí nemusím přidávat. Bochníček rozpustíme ve vlažné vodě a použijeme k mísení chlebového těsta bez přídavku droždí. Těsto s takovým kváskem necháme kynout déle, to znamená 6 - 12 hodin.
 
Kvásek z droždí0,4 l vlažné vody, 2 malé lžičky cukru, 60 g droždí.
                                                     Droždí rozdrobíme do vody, přidáme cukr a necháme odležet na teplém místě nejméně 15 minut.
 

Pšeničný bílý chleba

1,5 kg pšeničné mouky (hladké nebo celozrnné, nebo v poměru 1:1,150 g domácího kvásku, 1 až 2 lžičky soli, 300 ml vody, 500 g vařených brambor.
Pokud nemáme domácí kvásek, použijeme místo něj 20 g droždí a postupujeme následovně. Odpoledne mouku prosejeme do hlubší nádoby a uprostřed vytvoříme jamku, do které nalijeme kvásek a z částí mouky vypracujeme těstíčko. Nádobu přikryjeme utěrkou a necháme kynout do rána. Ráno přidáme oloupané uvařené prolisované brambory, sůl a tolik vlažné vody, abychom vypracovali pevné pružné těsto. Těsto zpracováváme tak dlouho, až nelepí na ruce, ani na vál.Z těsta vytvoříme  dva bochníky. Shora posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme dvě hodiny kynout. Asi 15 minut před ukončením kynutí rozpálíme pečící prostor na vyšší teplotu cca 220 °C a těsně před vsázením chleba, vložíme na dno nádobu s horkou vodou. Bochníky vyklopíme na pomoučený plech vedle sebe a vsadíme do pece. Po 10 až 15 minutách snížíme teplotu  na 150 °C a pečeme 40 až 6O minut. Chleby vyjmeme z pece a ihned potřeme vodou. Pak je zabalíme a necháme důkladně několik hodin vychladnout.
 

 Pšeničný chleba s rýži

Budeme potřebovat uvařenou rýži v množství 400 g, smícháme s pomletou pšeničnou moukou v množství 600 g. Přidáme 4 polévkové lžíce oleje, 600 ml vody. Vsypeme 100 g slunečnicových semínek a k tomu 2 až 3 polévkové lžíce lněných semínek a 1 čajovou lžičku soli. Uvařenou rýži promícháme s moukou,solí, vodou, olejem a lněnými semínky. Vypracujeme těsto, které necháme 12 hodin kynout. Poté sázíme do předehřáté pece.

 

Ovesný chléb s ořechem

1 šálek vlašských ořechů nahrubo nasekaných, 2 šálky celozrnné pšeničnné mouky, půl šálku ovesných vloček, půl lžičky jedlé sody, 1 lžička prášku do pečiva,1 lžička soli, 1 a půl šálku sojového mléka, půl šálku tofu, půl šálku medu, 2 lžíce oleje.

Vlašské ořechy opečeme. Promícháme mouku, lžičku, jedlé sody, prášek do pečiva a sůl. Rozmixujeme sojové mléko, tofu a med, vytvoříme jemnou směs. Směs přidáme k mouce a promícháme. Přisypeme ořechy a opět promícháme. Formu vymažeme olejem  a vlijeme těsto. Pečeme 45 minut až 60 minut. Upečen v momentě, kdy špejle po propíchnutí a vytažení čistá. Chléb po vychladnutí podáváme.
 

Jemný křupavý chléb

200 g žitné mouky, 200 g hrubé žitné mouky, 1 1/2 lžíce cukru, 1/2 lžičky soli, 1/4 l studeného mléka, 160 g tuku
Mouku prosejeme, přidáme cukr a osolíme. Mlékem zaděláme těsto a vpracujeme do něho studený tuk. Hladké těsto vyválíme v plát  o šířce stébla. Propícháme a nakrajíme na obdélníky asi 6 × 12 cm veliké. Upečeme v teplé troubě.
 
ou rumu nebo bílým vínem. Takto připravené plátky hned opékáme na másle nebo oleji.Na ubrousku je necháme okapat a horké cukrujeme krupicovým cukrem. Podáváme teplé i vychládlé.

 

Chléb s podmáslím

350 ml podmáslí, 500 g pšeničné hladké moulky, 1 lžička kmínu, 2 lžičky soli, 1 lžíce octa, 1 lžička sušeného droždí.
Mouku prosejeme, přidáme sůl, kmín, droždí, ocet. Podmáslím zaděláme těsto. Necháme vykynout a upečeme.

Více

 

 

 

Domácí chléb do pekárny nebo do trouby

Ingredience
                     2 hrnky  žitná mouka
  •               2 hrnky  hladná mouka
                 1 balíček sušeného drožní
                 1 2 lžičky kmínu
                  2 hrnky vlažná voda
                  1,5 - 2 lžičky soli
     
     
    Postup přípravy receptu

     

    Do pekárny nalijeme vlažnou vodu. Nasypeme prosáté mouky, rozdrobíme droždí a přidáme sůl a kmín.

    V pekárně dáme program základ. V míse necháme těsto kynout 1 hodinu. Pak těsto vyklopíme, vyválíme

     šišku, kterou dáme do ošatky a necháme ještě .

    Domácí chléb pečeme v úplně vyhřáté troubě asi 45 minut. Pak teplotu zmírníme na 180 °C a chléb dopečeme.

    Nebo můžeme upéct v domácí  pekárně.Dobrou chuť

    

 

 

 

 

                  Domácí chléb
 

Na dva pěkné bochánky budete potřebovat:
2 hrnky žitné mouky
425 ml světlého piva (to je asi 1,5 hrnku)
sáček droždí
1 vajíčko
2 lžíce hnědého cukru
1 lžíci soli
3 hrnky hladké mouky
2 lžíce  Extra Virgin olivového oleje
voda

bylinky a semínka dle vaší chuti a možností

 

Postup:
Smíchejte dva hrnky žitné mouky, 1,5 hrnku světlého piva a půl sáčku droždí a nechte na teplém místě kynout 1 hodinu.


Vykynulou směs smíchejte s 1 vajíčkem, 2 lžícemi Extra Virgin olivového oleje, 2 lžícemi cukru, 1 lžící soli, 3 hrnky hladké mouky. Přidejte na drobno nasekané bylinky. Teď je čas si užít hnětení, tak do toho ... správně uhnětené těsto je vláčné, hladké, nelepí se.


Hotové těsto rozdělte na půlky a položte do misek vymazaných olejem a nechte další hodinu kynout:

 


Poté položte na moukou vysypaný plech a opět nechte kynout minimálně hodinu. Můžete nahoře chlebíky naříznout do křížku, budou kynout lépe a radostněji. Posypte semínky na ozdobu.
Aby byla kůrka pěkně křupavá, potírejte před a při pečení vodou. Pečení při 170C trvá asi 40 min.Pokud máte rádi slanou kůrku, do vody k potírání přidejte lžíci soli.