Islandská revoluce: Příběh, který nelze umlčet

13.07.2015 20:07


Islandská revoluce: Příběh, který nelze umlčet

demonstrace island

Z médií víme, že nám Island nadělil krizi v roce 2008. Že britské banky na Islandu přišly o peníze. Islanďané však našli a potrestali viníky. A ukázali lidem nejen v Evropě a Americe, co mají dělat. Islanďané si zemi vyčistili, zbytek světa má šanci…

V roce 2000 byl Island pohádkovou zemí, ideální pro život. S nízkou nezaměstnaností, vysokým HDP a minimální kriminalitou. Pouhých 320.000 obyvatel vytvářelo hrubý domácí produkt ve výši 13 miliard dolarů.

demonstrace island

Vláda však podivnými deregulacemi finančního trhu dala vzniknout bublině, na jejímž konci je účet ztrát islandských bank ve výši 100 miliard dolarů. V roce 2008 došlo ke znárodnění největší banky, zhroucení měny a trhu. Země zkrachovala.

O občanské revoluci na Islandu se mlčí. Proč? Protože Islanďané jsou pašáci!

2009

    Islanďané protestují před parlamentem a donucují k rezignaci předsedu vlády a celý jeho vládní blok.

    Svět volá po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku v astronomické výši 3,5 miliard eur.

2010

    Islanďané vyšli do ulic a vybojovali si zákon o obecném referendu. V lednu 2010 ho prezident odmítl do schválení EU ratifikovat. Lidé znovu vyšli do ulic. V březnu rozhodli v referendu odmítnutí zaplacení dluhu vůči Británii a Holandsku.

    Islanďané donutili vládu, aby vyšetřila, kdo z vládních činitelů je odpovědný za krizi.

    Bylo zatčeno několik vedoucích bankéřů a manažerů.

    Islanďané připravují novou ústavu, která již není kopií dánské, jak tomu bylo doposud.

    Ústavotvorné shromáždění složené z lidí přímo volených občany zahájilo svoji činnost v únoru 2011 a předložilo návrh ústavy na základě konsensu a doporučení. Je schválena parlamentem, který byl vytvořen po nových volbách.

Toto je stručná historie islandské revoluce. Označení a potrestání viníků za krizi a zruinování země. A přepsání ústavy přímo občany.

Lekce opravdové demokracie se všichni bojí

To, co má již Island za sebou, celý svět stále ještě čeká. V roce 2008 vyšlo na povrch jen několik finančních bublin z Wall Street, které způsobily celosvětovou krizi.

 USA i Evropa nyní ukazují na Řecko, stejně jako dříve na Island. Ale jak dlouho půjde maskovat tento plán na krach celého světa?

Autor článku Las democracias degradadas de Occidente silencian la revolución cívica de Islandia dokonce tvrdí, že bojkot informací o skutečné podstatě dění na Islandu byl na žádost vrcholných politiků dodržován tisíci novináři v rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize. Vlády jim v některých zemích údajně nabídli dokonce i značné daňové úlevy výměnou za mlčení.

Touha po svobodě, rovnosti, prosperitě a spravedlnosti bez nadřazeného elitářství nezná hranice. A proto příklad Islandské revoluce nelze umlčet!

Aktualizace 14.3.2012: Není náhodou, že o revoluci na Islandu víme tak málo. Dala příklad lidem na celém světě, jak vzít moc do svých rukou. Přímá demokracie v 21. století nemusí být snem…